درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
وب مانی چیست / webmoney

وب مانی چیست؟ | کیف پول وب مانی webmoney

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۳۹۹/۰۲/۲۴

با توجه به این که ما اکثر کارهای روزانه‌ی خود را بر بستر اینترنت انجام می‌دهیم، انجام تراکنش‌های آنلاین به کاری عادی تبدیل شده است. تا به امروز سامانه‌های پرداخت آنلاین بسیاری ایجاد شده‌اند، اما احتمالا شما با سامانه‌ی وب مانی (WebMoney) ناآشنا باشید. در این مطلب به این می‌پردازیم که وب مانی چیست و با برخی ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم.

وب مانی چیست

وب مانی یک سامانه‌ی جهانی انتقال پول برای کسب‌وکارهای آنلاین است. وب مانی ابتدا در سال ۱۹۹۸ در روسیه کار خود را آغاز کرد و اکنون در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. بحران مالی ایجاد شده در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی یکی از دلایل اصلی ساخت وب مانی بود؛ این سامانه امکان انتقال آنلاین دلار را فراهم ساخت.

همانند پی پال (PayPal)، وبمانی نیز یک سامانه‌ی پرداخت امن است که کاربران از آن برای کاربردهای گوناگون استفاده می‌کنند. وبمانی امکان ارسال و دریافت پول، خرید و فروش، و هر کار دیگر مربوط به پول‌های الکترونیکی را فراهم می‌سازد.

در عالم کسب‌وکار، افراد نیاز دارند که در زمان‌های مختلف، تراکنش‌های مختلفی را انجام دهند. به دلیل این‌که اکنون در عصر دیجیتال هستیم، کسب و کارهای بسیاری به وجود آمده‌اند که به صورت آنلاین کار می‌کنند. وبمانی نیز در این دنیای آنلاین کسب و کار نقش خود را ایفا می‌کند و انجام تراکنش‌های آنلاین کسب‌وکارها را تسریع می‌بخشد.

به گفته‌ی شرکت وب مانی، بیش از ۴۰ میلیون کاربر در سراسر جهان از این سیستم استفاده می‌کنند. وبمانی یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های پرداخت آنلاین در کشور روسیه است. بیش از ۳۸ درصد مشتریان روسیه‌ای که به صورت آنلاین خرید می‌کنند، WebMoney را برای پرداخت‌های خود برمی‌گزینند. وبمانی به عنوان یکی از امن‌ترین سیستم‌های پرداخت آنلاین به شمار می‌رود.

وب مانی چیست / webmoney

حال که با وب مانی آشنا شدیم، به این سوال می‌پردازیم که مزیت‌ها و ویژگی‌های وبمانی چیست؟

مزیت‌های وب مانی

انتقال سریع پول، یا به صورت دقیق‌تر انتقال آنی پول، یکی از مهم‌ترین برتری‌های webmoney است. واریز و برداشت پول در وبمانی بسیار روان انجام می‌پذیرد و پول به سرعت به حساب شما واریز می‌شود. وبمانی ارزهای بسیاری از جمله یورو، دلار آمریکا، روبل روسیه و بیت کوین را پشتیبانی می‌کند. برخی از ویژگی‌های اصلی وب مانی عبارتند از:

  • احراز هویت از طریق پیام کوتاه: برای ورود به سرویس، کافیست به سادگی شماره‌ی تلفن خود را وارد کرده تا چند لحظه بعد کد امنیتی خود را از طریق پیام کوتاه دریافت کنید.
  • پشتیبانی از پرداخت‌های جمعی: قابلیت Mass Payment یا پرداخت‌های جمعی، به کاربران وبمانی این امکان را می‌دهد که چندین پرداخت را به صورت همزمان و به شکل یک دسته انجام دهند.
  • API سفارشی: API سفارشی webmoney ابزارها و روش‌های متنوعی را برای افزودن وبمانی به لیست درگاه‌های پرداخت سازمان‌ها ارائه می‌دهد.
  • صورت حساب‌ها: سرویس حساب کاربری وبمانی اطلاعات مورد نیاز تراکنش‌های حساب‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کیف پول وبمانی

webmoney در راستای کمک به کاربران برای انجام فعالیت‌های مختلف و برطرف‌سازی نیازهای آن‌ها، برای هر نوع ارز، کیف پول جداگانه‌ای ایجاد کرده است.

شما می‌توانید هر کدام از این کیف پول‌ها را در اکانت وبمانی خود ایجاد کنید. همچنین امکان ایجاد کیف پول‌های دیگری بر اساس نیاز خود جهت انجام معاملات الکترونیکی ایجاد کنید. در حال حاضر وبمانی از کیف پول‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

E-wallet : WME – پول الکترونیکی یورو

Z-wallet : WMZ – پول الکترونیکی دلار آمریکا

X-wallet : WMX – رمز ارز بیت کوین

H-wallet : WMH – رمزارز Bitcoin Cash

L-wallet : WML – رمز ارز لایت کوین

P-wallet : WMP – پول الکترونیکی روبل روسیه

B-wallet : WMB – پول الکترونیکی روبل بلاروس

G-wallet : WMG – گواهی سهام طلا

Y-wallet : WMY – واحد پولی ازبکستان

V-wallet : WMV – پول الکترونیکی دونگ ویتنام

U-wallet : WMU – واحد پول گریونای اوکراین؛ به دلیل تحریم‌ها، تولید این کیف پول متوقف شده است.

کارمزد وب مانی

برای ارائه‌ی خدمات، وب مانی مقداری کارمزد از تراکنش‌های مالی دریافت می‌کند. میزان این کارمزد به اندازه‌ی ۰.۸ درصد میزان تراکنش است و حداقل آن ۰.۰۱ واحد از هر کدام از ارزها می‌باشد. پرداخت این هزینه بر عهده‌ی فرستنده است. برای مثال برای ارسال ۱۰۰۰ دلار، وبمانی ۸ دلار به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد. سقف کارمزد هر یک از کیف پول‌های وبمانی در جدول زیر نشان داده شده است:

WME ۵۰
WMZ ۵۰
WMX ۵
WMH ۳۰
WMP ۱۵۰۰
WMB ۱۰۰
WMG ۲
WMV ۱۰۰۰۰۰۰
WMU ۲۵۰

برای تراکنش‌های زیر کارمزدی دریافت نخواهد شد:

  • بین کیف پول‌های یکسانی که WM-identifier مشابهی دارند؛
  • بین کیف پول‌های یکسانی که WebMoney Passport مشابهی دارند (برای کاربرانی که سطح پاسپورت وبمانی آن‌ها حداقل Initial است).

امنیت وب مانی – شیوه‌ی امنیتی وبمانی

مسئله‌ی مهمی که قبل از استفاده از هر سامانه‌ی مبادله‌ی مالی پیش می‌آید، امنیت آن است؛ چرا که شما در واقع پول خود را در دسترس یک سازمان مالی قرار می‌دهید، که این بدین معناست که دائما در معرض خطر هستید!

وب مانی چیست / webmoney

وبمانی مانند سازمان‌های دیگر تنها توسط یک سامانه مدیریت نمی‌شود؛ در واقع برای هر نوع کیف پول، یک شرکت جداگانه به نام «ضمانت‌کننده» (guarantor) وجود دارد. آدرس هر کدام از این ضمانت‌کننده‌ها را می‌توانید در وب‌سایت webmoney مشاهده کنید.

وب مانی سطوح امنیتی مختلفی را برای حفظ امنیت حساب‌های شما ارائه می‌دهد. ترکیب نظارت تراکنش‌ها، سیستم تایید تراکنش‌ها با پیام کوتاه، و یک تیم امنیتی مجرب، وبمانی را تبدیل به یک روش پرداخت آنلاین کاملا امن کرده است.

سوالات متداول

آیا وبمانی امن است؟

همان‌طور که قبلا هم بیان کردیم، امنیت وب مانی در سطح بالایی قرار دارد. بنابراین امکان اسکم شدن و کلاه‌برداری در این سامانه بسیار پایین است. البته همواره ریسک هک شدن کامپیوتر خود شما وجود دارد که جلوگیری از آن از دسترس وب مانی خارج است.

آیا امکان تبادل بین وب مانی و پی پال وجود دارد؟

به صورت مستقیم امکان تبدیل پول‌های webmoney به پی پال وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید از صرافی‌های آنلاین برای انجام این کار استفاده کنید. البته قبل از استفاده از این صرافی‌ها، از امنیت آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

روش تبادل بین بیت کوین و وب مانی چیست ؟

وب مانی علاوه بر کیف پول بیت کوین، امکان تبدیل مستقیم پول‌ها را به بیت کوین ارائه می‌دهد. چند وقت پیش webmoney وارد حوزه‌ی رمز ارزها شده است و شما می‌توانید به راحتی با پول‌های موجود در حساب وب مانی خود، بیت کوین خریداری کنید.

آیا در ایران می‌توان از وب مانی استفاده کرد؟

شرکت وب مانی متعلق به روسیه است و در حال حاضر محدودیت خاصی برای استفاده‌ی ایرانیان از آن وجود ندارد.

منبع: PAYPAX | WMTRANSFER | GETEWALLET

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید