درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
درگاه پی پال / paypal

پی پال در ایران | درگاه پی پال چیست؟ | انواع اکانت ها و سرویس های پی پال

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۳۹۹/۰۲/۲۶

پی پال سرویسی است که به شما این امکان را می‌دهد تا به شکل آنلاین، پول پرداخت کنید، برای دیگران وجه ارسال نمایید و از سایرین مبلغی را دریافت کنید. کارت اعتباری یا کارت نقدی شما با اکانت پی پال یکپارچه می‌شود و در هنگام پرداخت در سایت‌های فروشگاهی، کافی است گزینه پرداخت با پی پال را انتخاب کنید؛ با این کار، پس از صدور اجازه دسترسی به حساب پی پال، وجه از حساب شما کسر می‌گردد. در حال حاضر، میلیون‌ها سایت در سراسر دنیا، امکان پرداخت با پی پال را بر روی سایت‌های خود فعال کرده‌اند. پرداخت با پی پال به کلی دغدغه‌ها و پیچیدگی‌های فرایند پرداخت را حذف می‌کند و تاثیر بسیار مطلوبی بر روی تجربه‌ی کاربر دارد. در ادامه به این سوالات می‌پردازیم که درگاه پی پال چیست؟ و فعالیت پی پال در ایران به چه شکل است؟

پی پال در حقیقت یک سرویس انتقال پول است که کاربران با ایجاد حساب کاربری در آن می‌‌توانند به دیگران پول منتقل کنند، خریدهای آنلاین خود را انجام دهند و حتی تبدیل ارز انجام دهند! تمامی این فرایندها، بدون اشتراک‌گذاری اطلاعات حساب انجام می‌گیرد و بدین ترتیب از امنیت بالایی برخوردار است. افتتاح حساب پی پال تنها با داشتن یک ایمیل مقدور خواهد بود و همچنین با دانستن ایمیل افراد دیگر، می‌‌توانید برای آن‌‌ها پول ارسال نمایید.

متاسفانه به دلیل مسائل تحریمی، پی پال به طور مستقیم به ایرانیان سرویس ارائه نمی‌کند؛ اما سرویس‌های واسط مختلفی در کشور ما وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها، حساب پی پال و حتی حساب پی پال وریفای شده دریافت کرد. علت استفاده پی پال در ایران، به خصوص توسط افراد فریلنسر، دریافت پول‌ها و حقوق‌ها از شرکت‌های بین‌المللی است. بسیاری از هموطنان ما، برای کارفرماهای خارجی، پروژه‌هایی را انجام می‌دهند؛ دریافت حقوق این پروژه‌ها، از طریق ساخت حساب پی پال در ایران امکان‌پذیر است؛ اما این حساب باید از طریق واسطه‌ها ایجاد شود.

تاریخچه پی پال – پی پال چیست؟

پی پال در سال 1998 تحت نام کمپانی کانفینیتی (confinity) توسط سه شخص با نام‌‌های مکس لوچین، پیتر تیل و لوک نوسِک بنیان‌‌گذاری شد. کمپانی کانفینیتی در حقیقت نرم‌‌افزارهای امنیتی را برای دستگاه‌‌های مختلف توسعه می‌‌داد. در سال 2000، این شرکت با کمپانی x.com ترکیب شد. x.com،  توسط ایلان ماسک بنیان‌‌گذاری شده بود و در واقع یک بانک آنلاین بود. ماسک نسبت به آینده‌‌ی انتقال پول در بسیار خوش‌‌بین بود و همکاری با کانفینیتی را ارزشمند می‌‌دانست. در انتهای همان سال 2000، x.com تمام فعالیت‌‌های جانبی خود را متوقف کرد و بر روی PayPal متمرکز شد. در سال 2002، پی پال با نماد PYPL، در بورس عرضه اولیه شد. قیمت هر سهم پی پال 13 دلار بود و در مجموع، این عرضه اولیه، 61 میلیون دلار سرمایه به درون شرکت تزریق کرد.

مدت کوتاهی پس از عرضه اولیه پی پال در بورس و در همان سال 2002، eBay به مبلغ 1.5 میلیارد دلار، پی پال را خرید. طی مدت کوتاهی، پی پال به روش پرداختی پیش فرض eBay برای بسیاری از کاربران تبدیل شد. در پی آن، فروشگاه‌‌های اینترنتی متعددی در دنیا نیز قابلیت پرداخت با پی پال را بر روی سایت خود فعال کردند. 

در سال 2007، پی پال قراردادی با مستر کارت منعقد کرد. طی این قرارداد، کاربران پی پال قادر شدند بر روی سایت‌‌هایی که تنها از درگاه مستر کارت پشتیبانی می‌‌کنند، پرداخت‌‌های خود را از طریق اکانت پی پال انجام دهند؛ بدون آن که آن سایت مستقیما از درگاه پی پال پشتیبانی کند. در انتهای سال 2007، درآمد پی پال به 1.8 میلیارد دلار رسید.

در سال 2010، پی پال به بیش از 100 میلیون کاربر در 25 کشور جهان دست یافته بود. در آگوست 2012، پی پال از همکاری خود با شرکت Discover Card رونمایی کرد؛ طی این همکاری، کاربران می‌‌توانستند کارت‌‌های فیزیکی دریافت نمایند و خریدهای حضوری و کارتی خود را از طریق حساب پی پال انجام دهند. در سال 2015، شرکت eBay از پی پال خروج کرد و بدین ترتیب پی پال به عنوانی شرکتی مستقل شناخته شد. در حال حاضر پی پال هنوز هم به عنوان درگاه پرداخت پیش فرض eBay فعالیت می‌‌کند اما تحت عنوان شرکتی مستقل. در همان سال، PayPal از سرویس P2P خود رونمایی کرد. با این سرویس، کاربران می‌‌توانستند از طریق پیامک یا ایمیل، لینکی را برای فرد دیگری ارسال کنند و از این طریق، از وی وجه دریافت نمایند. در سال 2019، پی پال همکاری جدیدی با اینستاگرام برای انجام پرداخت‌‌های اینستاگرام آغاز کرد. در سال 2019، پی پال بیش از 305 میلیون کاربر در سراسر دنیا داشته است.

امکانات درگاه پی پال برای کاربران

 • انتقال وجه از حساب بانکی به کیف پول پی پال
 • دریافت وام کوتاه مدت (cash advance) از کارت اعتباری و انتقال آن به حساب پی پال
 • انتقال پول از حساب پی پال خود به حساب فردی دیگر
 • انتقال وجه از حساب درگاه پی پال به حساب جاری یا سپرده
 • دریافت ایمیل‌های اطلاع‌رسانی وضعیت حساب پی پال
 • استفاده از کارت نقدی پی پال همانند کارت‌های نقدی معمول دیگر

پی پال وریفای شده چیست؟

ساخت اکانت کاربری پی پال برای هر شخصی از سراسر دنیا و از جمله ایران ممکن است. مانعی که بر سر راه وجود دارد، وریفای کردن این حساب کاربری است. به دلیل مسائل تحریمی، امکان استفاده از آدرس ایران برای وریفای شدن حساب پی پال وجود ندارد. اگر به حساب پی پال نیاز بسیار مبرمی دارید، می‌توانید از سرویس‌های واسط استفاده کنید. این سرویس‌ها، با اطلاعات واقعی تماس و آدرس جایی خارج از ایران، حساب شما را وریفای می‌کنند. توجه نمایید که برای استفاده از حساب پی پال در ایران باید نکات مختلفی را رعایت کنید که حساب شما مسدود (limit) نشود؛ به عنوان مثال به هیچ وجه نباید با IPهای مختلف وارد حساب پی پال شد. برای وریفای شدن حساب پی پال، نیاز است تا حساب خود را به یک کارت اعتباری یا نقدی (مانند ویزا کارت یا مستر کارت) متصل کنید. 

مدل درآمدی پی پال چیست؟

شرکت پی پال به دو شکل اصلی درآمد کسب می‌کند. روش اول، کارمزدها و مبالغ ثابتی است که از تراکنش‌های صورت‌گرفته در سیستم این شرکت دریافت می‌کند. روش دوم نیز سرمایه‌گذاری پول‌های کاربران است. در هنگام ثبت نام، شما این اجازه را به پی پال می‌دهید که با پول‌های شما بدون آن که بلاک شود، سرمایه‌گذاری کند و عواید حاصل از آن نیز متعلق به پی پال است. به دلیل تعداد زیاد کاربران، همواره مبلغ ثابتی در اختیار پی پال است که می‌تواند با آن سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام دهد.

فواید استفاده از درگاه پی پال چیست؟

درگاه پی پال راهی آسان و سریع برای خرید آنلاین است. در بسیاری از سایت‌ها، راه پیشنهادشده برای تکمیل فرایند خرید و پرداخت وجه، پی پال است. درگاه پرداخت پی پال، به طور کلی، 7 مزیت زیر را داراست:

1-انعطاف‌پذیری برای فروشندگان: با استفاده از پی پال، حتی کسب‌وکارهای بسیار کوچک با حجم تراکنش کم هم می‌توانند صاحب حساب بانکی شوند و سایت خود را به شبکه بانکی متصل نمایند.

2-سرعت: انتقال پول بین حساب‌های پی پال، به صورت آنی انجام می‌شود. همچنین انتقال وجه بین حساب پی پال و حساب بانکی، در کم‌تر از 24 ساعت انجام می‌گیرد.

3-هزینه کم: هزینه استفاده از پی پال، 30 سنت به ازای هر تراکنش به علاوه‌ی 3 درصد از مبلغ تراکنش است. 

4-امنیت در پرداخت: پی پال گارانتی‌ها و فرایندهای خاصی برای حل اختلاف بین خریدار و فروشنده دارد؛ در فرایند خرید ممکن است کالا به دست مشتری نرسد یا پرداخت به درستی انجام نشود. در این مواقع، در صورتی که پرداخت از طریق پی پال انجام شده باشد، هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد و با استفاده از فرایندهای حل اختلاف می‌توان موضوع را حل کرد.

5-حریم خصوصی: پی پال کاملا امنیت و حریم خصوصی کاربران خود را رعایت می‌کند؛ به این معنا که فروشگاه اینترنتی نمی‌تواند هیچ دسترسی خاصی به اطلاعات حساب خریدار داشته باشد؛ تنها وجهی از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

6-گزارش‌گیری: از روزی که اکانت پی پال خود را ایجاد می‌کنید تا ابد، اطلاعات تراکنش‌های شما در حساب کاربری‌تان ثبت می‌شود! پی پال یک سیستم گزارش گیری کامل دارد که حسابداری شما را بسیار راحت می‌کند.

7-رواج و معروفیت: در حال حاضر، پی پال بسیار رواج پیدا کرده است و اکثر فروشگاه‌های اینترنتی، گزینه پرداخت با درگاه پی پال را بر روی سایت خود فعال کرده‌اند.

درگاه پی پال / paypal

چه افرادی به درگاه پی پال در ایران نیاز دارند؟

به طور کلی، پی پال در ایران برای سه دسته از افراد کاربرد دارد:

 • دسته اول فریلنسرهایی هستند که به صورت ارزی درآمد دارند. این افراد می‌توانند از طریق حساب پی پال خود، از کارفرمای خارجی پول دریافت کنند و سپس آن را به ریال تبدیل نمایند. ساخت حساب کاربری پی پال و تبدیل پول موجود در آن به ریال، توسط کسب‌وکارهای واسط ایرانی انجام می‌شود.
 • دسته دوم افرادی هستند که می‌خواهند از سایت‌های فروشگاهی خارجی مثل eBay خرید انجام دهند. فرایند پرداخت با استفاده از پی پال در این فروشگاه‌ها بسیار ساده و سریع است.
 • دسته سوم نیز افرادی هستند که به خارج از کشور محصولات و خدمات خود را می‌فروشند. این افراد باید بر روی سایت خود، قابلیت پرداخت با پی پال را فعال کنند.

انواع اکانت های پی پال چیست؟

پی پال انواع مختلفی از اکانت‌ها را دارد که هر کدام از آن‌ها برای گروه خاصی مناسب است. همه‌ی این اکانت‌ها، هسته‌ی اصلی یکسانی دارند و تنها در نوع کاربرد متفاوت هستند. هر فردی می‌تواند یک اکانت پرسونال (Personal) و یک اکانت پریمیر یا بیزینسی (Premier/Business) در پی پال داشته باشد.

اکانت پرسونال پی پال

اکانت پرسونال، همان اکانت استاندارد و معمولی پی پال است. شما می‌‌توانید از حساب بانکی خود به این اکانت پول انتقال دهید و از آن پول برای انجام خرید و انتقال به دوستان استفاده کنید. این نوع اکانت برای انجام اموری مانند خرید از فروشگاه اینترنتی eBay یا پرداخت دنگ شام به دوستانتان کاربردی است.

اکانت پریمیر پی پال

این نوع اکانت مناسب افرادی است که می‌‌خواهند محصولاتی را به تنهایی به فروش برسانند. دارندگان این حساب می‌‌توانند از طریق eBay مبلغ اجناس به فروش رفته‌‌شان را در حساب پی پال خود دریافت کنند. همچنین می‌‌توانند کارت نقدی پی پال دریافت نمایند.

اکانت بیزینسی پی پال

اکانت بیزینسی مناسب شرکت‌‌هایی است که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش می‌‌رسانند. علاوه بر امکانات اکانت پریمیر، صاحبان اکانت بیزینسی می‌‌توانند انتقالات بانکی مختلفی انجام دهند، تا سقف 200 نفر به یک حساب بیزینسی دسترسی داشته باشند و ابزارهای اختصاصی نیز دریافت کنند.

اکانت دانش آموزی پی پال

این نوع از اکانت برای مدیریت حساب دانش‌‌آموزان بالای 13 سال به وجود آمده است. به صاحبان این اکانت‌‌ها یک کارت نقدی هم تعلق می‌‌گیرد که می‌‌توانند از آن در فروشگاه‌‌های مختلفی استفاده کنند. علاوه بر این، اکانت دانش‌‌آموزی به اکانت والدین (که می‌‌توانید هر یک از سه نوع اکانت قبلی باشد) متصل است. والدین می‌‌توانند بر روی تمام تراکنش‌‌ها نظارت داشته باشند و محدودیت‌‌های خاصی اعمال کنند. برای هر اکانت نیز امکان اتصال به 4 اکانت دانش آموزی وجود دارد.

کارمزد حساب پی پال چقدر است؟

تمامی انواع اکانت‌‌های پی پال، یک کارمزد مشخص دارند: 30 سنت برای هر تراکنش + 2.9 درصد از مبلغ آن تراکنش. این کارمزد می‌‌تواند توسط خریدار یا فروشنده پرداخت شود. اگر کاربری از قابلیت فاکتور (invoice) استفاده کند، مبلغ جداگانه‌‌ای دریافت می‌‌شود. 

انواع کارت های پی پال

پی پال علاوه بر امکانات ذکرشده در قسمت‌‌های قبلی، کارت‌‌های مختلفی نیز به کاربران خود ارائه می‌‌کند. این کارت‌‌ها عبارتند از:

مستر کارت نقدی پی پال

مستر کارت نقدی پی پال یا PayPal Debit MasterCard تنها به اکانت‌‌های بیزینسی و پریمیر ارائه می‌‌شود. این کارت شما را قادر می‌‌سازد تا در هر خرید آنلاین یا آفلاینی، از طریق کارت، پول از حساب پی پال خود برداشت کنید. مزایای این کارت عبارتند از:

 • کاملا رایگان
 • دریافت پول از طریق خودپرداز
 • اتصال به حساب بانکی برای پشتیبانی مالی
 • کش بک یک درصدی و بدون محدودیت در همه خریدها

مستر کارت نقدی پی پال، سقف خرید روزانه 3000 دلاری و دریافت از خودپرداز 400 دلاری دارد. برای تراکنش‌‌های خودپردازی نیز ممکن است کارمزدهایی دریافت شود.

مستر کارت اکسترا پی پال

مستر کارت اکسترا پی پال یا PayPal Extras MasterCard امکانی است که با همکاری پی پال و بانک سینکرونی ارائه شده است. این کارت شما را قادر می‌‌سازد تا از اعتبار (credit) خود استفاده نمایید و به طور مستقیم پول خود را خرج نکنید. در واقع این کارت، نوعی کارت اعتباری است و نه نقدی. مزایای مستر کارت اکسترا پی پال عبارتند از:

 • کاملا رایگان
 • دریافت امتیاز به ازای هر تراکنش
 • دریافت امتیاز دو برابری برای خرید از eBay و خریدهای پی پالی
 • دریافت امتیاز سه برابری برای تراکنش در پمپ بنزین و رستوران
 • دریافت امتیاز در نهایت منجر به دریافت کارت‌‌های هدیه، کش بک، هدیه‌‌های متنوع و … می‌‌شود

کارت اتصال هوشمند پی پال

کارت اتصال هوشمند پی پال یا PayPal Smart Connect Card نیز توسط بانک سینکرونی ارائه شده با این تفاوت که تنها قابل استفاده در خریدهای آنلاین است. این کارت نسب به کارت قبلی، نرخ سود بالاتری نیز دارد و بین این کارت و مستر کارت اکسترا پی پال، تنها می‌‌توانید یکی را داشته باشید. مزایای کارت اتصال هوشمند پی پال عبارتند از:

 • یکپارچگی مستقیم با حساب پی پال
 • قابل استفاده در هر جایی که پی پال قابل استفاده باشد

سایر قابلیت‌‌ها و امکانات پی پال چیست؟

پی پال سرویس‌‌ها و امکانات کوچک دیگری نیز ارائه می‌‌دهد که ممکن است برای افراد خاصی کاربرد داشته باشد. در ادامه این سرویس‌‌ها را بررسی می‌‌کنیم.

پرداخت انبوه با پی پال

اگر می‌‌خواهید به شکل یک جا و انبوه، پرداخت‌‌های زیادی انجام دهید، این سرویس فرشته نجات شما خواهد بود! تنها کافی است لیستی از ایمیل‌‌ها و مبالغ را وارد سیستم کنید و بقیه کار‌‌ها را به پی پال بسپارید. فایده اصلی این نوع تراکنش، کارمزد کم‌‌تر است. کارمزد این تراکنش‌‌ها، 2 درصد تا سقف 1 دلار برای تراکنش‌‌های داخلی ایالات متحده و 2 درصد با سقف 20 دلار برای تراکنش‌‌های خارج از آمریکا. برای استفاده از امکان پرداخت انبوه با پی پال، نیاز به یک اکانت پریمیر یا بیزینسی دارید.

اعتبار پی پال

این نوع از اعتبار را با کارت‌‌های اعتباری اشتباه نگیرید! این اعتبار به کل حساب پی پال شما تعلق می‌‌گیرد و می‌‌توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده از این اعتبار باید درخواست خود را ثبت نمایید تا بررسی شود.

کارتخوان PayPal Here

این سرویس یکی از امکانات بسیار جذاب پی پال است. کارتخوانی که به موبایل شما متصل می‌‌شود! این سرویس، برای انجام امور پرداخت در محل بسیار کاربردی است.

سرویس جذب پول پی پال

این سرویس برای جذب حمایت مالی طراحی شده است. افراد و سازمان‌‌‌های مختلف می‌‌‌توانند از سرویس دونیشن برای تامین مالی استفاده کنند.

همان طور که اشاره شد، می‌‌‌‌توانید از واسط‌‌‌‌های مختلفی برای ساخت حساب پی پال و استفاده کنید و از سرویس‌‌‌‌های آن بهره‌‌‌‌مند شوید. برای آشنایی با یکی دیگر از سرویس‌های الکترونیکی انتقال پول، به مقاله وب مانی مراجعه کنید. پرداخت یار پی‌‌‌‌پینگ نیز سرویس‌‌‌‌های متنوعی برای استفاده از خدماتی مشابه آن چه توضیح داده شد در بستر شبکه بانکی کشورمان ارائه کرده است. سرویس‌‌‌‌‌هایی مانند صفحه شخصی پرداخت، API درگاه پرداخت، افزونه پرداخت، تسهیم پول بین حساب‌‌‌‌‌های مختلف، سرویس دونیشن و …، همگی تنها بخشی از سرویس‌‌‌‌‌های درگاه پرداخت پی‌‌‌‌‌پینگ هستند.

منبع: THEBALANCESMB | MAKEUSEOF

مطالب دیگر:   پی تک یا فناوری پرداخت (paytech) چیست؟

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید