پی‌پینگ «پرداخت یار» شد!

پی‌پینگ «پرداخت یار» شد!

نزدیک به ۳ سال از شروع کار پی‌پینگ می‌گذرد و در این مدت مشکلات کاری زیادی برای کسب‌وکارهای فین‌تکی بوده است که می‌توان مهم‌ترین آن را فیلترینگ فین‌تکی‌ها دانست. اما رویکرد خوبی که بانک مرکزی در این ۲ سال (۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷) داشت، تهیه چارچوب (نه مجوز) پرداخت‌یار بوده است.

پرداخت یار کیست؟

پرداخت‌یار به معنای «شخص حقوقی است که در چارچوب سند تدوینی و براساس قرارداد منعقده با شرکت‌های ارائه دهندۀ خدمات پرداخت و تفاهم‌نامۀ منعقده با شرکت شاپرک فعالیت می‌کند. پرداخت‌یار پرداخت‌های بدون حضور کارت از جمله پرداخت‌های درون برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را دریافت کرده و به شبکه شاپرک ارسال می‌کند.»

بانک مرکزی در ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، سند نهایی پرداخت یاران را منتشر کرد و به فعالیت کسب‌وکارهای نوپا رسمیت بخشید و امروز در راستای انتشار این مستند با عقد تفاهم‌نامه‌ای برای بیش از ۱۰ شرکت از جمله پی‌پینگ، مجوز پرداخت یاری صادر کرد و فعالیت این شرکت‌ها به‌ صورت رسمی در صنعت پرداخت آغاز شد.

در این چارچوب بانک مرکزی علاوه بر یک سری الزامات در مورد پذیرنده‌های پرداخت‌یار چهار مورد به عنوان خطوط قرمز ذکر شده است که در ادامه آن‌ها را می‌توانید بخوانید.

  1. پرداخت‌یار‌ها نباید از کاربران سپرده بگیرند و به آن سود بدهند.
  2. پرداخت‌یار‌ها نباید وارد بازار ارز شوند.
  3. پرداخت‌یار‌ها نباید کاری انجام دهند که موجب خلق پول شود.

روال کار بانک مرکزی در صدور مجوز پرداخت‌یاری به متقاضیان، به‌ این صورت است که رگولاتور صنعت پرداخت در قالب عقد تفاهم‌نامه و نه دریافت مجوز، فعالیت پرداخت یاری را میان شرکت‌هایی که صلاحیت فنی و قانونی آن‌ها برای انجام این عملیات از سوی نهاد ناظر صنعت پرداخت احراز شده و تست‌های عملیاتی این نهاد نظارتی را با موفقیت پشت سرگذارنده‌اند، صادر کرده است.

مطالب دیگر:   چه خبر از فین استارز ۲۰۱۸؟

پی‌پینگ خوشحال است که پس از ۳ سال تلاش مداوم و امید به چنین روزی، سرانجام قرارداد پرداخت یار را با شاپرک امضا کرده است. امید است فصل جدیدی از خدمت‌رسانی توسط پی‌پینگ و سایر فین‌تکی‌ها زین پس پیش رو داشته باشیم…

امتیاز دادن
پیوند کوتاه: https://blog.payping.ir/h2XXL
دیدگاه‌تان را بنویسید: