درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
پی‌پینگ پرداخت‌یار شد و پرداخت یار کیست؟

پرداخت یار چیست؟ پی‌پینگ پرداخت یار رسمی بانک مرکزی شد

تیم محتوایی پی‌پینگ در اخبار پی‌پینگ ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

نزدیک به ۳ سال از شروع کار پی‌پینگ می‌گذرد و در این مدت مشکلات کاری زیادی برای کسب‌وکارهای فین‌تکی بوده است که مهم‌ترین آن را می‌توان فیلتر شدن متوالی فین‌تکی‌ها دانست. اما رویکرد خوبی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در طی این سال‌ها داشت، به رسمیت شناختن فعالیت پرداخت یار های رسمی و همچنین تصویب الزامات دریافت مجور پرداخت یاری برای این کسب و کار ها دانست.

الزامات دریافت مجوز پرداخت یاری

الف ارائه خدمات توسط شرکت‌های پرداخت یار به صورت غیرمستقیم و از طریق انعقاد قرارداد با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت صورت می‌پذیرد.

ب مسئولیت ارزیابی و احراز صلاحیت متقاضی این تفاهم نامه بر مبنای این مستند بر عهده شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت خواهد بود.

ج از تاریخ اجرای الزامات اخیر، هرگونه به اشتراک‌گذاری درگاه‌های پرداخت الکترونیک خارج از این چارچوب به منزله تخلف بوده و مستوجب مسئولیت برای متخلف و متضامناً موجب مسئولیت ارائه دهنده خدمات پرداخت در ارائه خدمت به اشخاص فاقد مجوز است. شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت موظف است ضمن پایش رفتار پذیرندگان خود، در صورت مواجهه با هرنوع فعالیت خارج از چارچوب این مستند، مطابق با فرایندهای مندرج در مستند «روش اجرایی مدیریت پذیرندگان پرخطر» اقدام نماید.

بانک مرکزی در ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، سند نهایی پرداخت یاران را منتشر کرد و به فعالیت کسب‌وکارهای نوپا رسمیت بخشید و امروز در راستای انتشار این مستند با عقد تفاهم‌نامه‌ای برای بیش از ۱۰ شرکت از جمله پی‌پینگ، مجوز پرداخت یاری صادر کرد و فعالیت این شرکت‌ها به‌ صورت رسمی در صنعت پرداخت آغاز شد.

پرداخت یار کیست؟

پرداخت‌ یاری به معنای «شخصیت حقوقی  ثبت شده است که در چارچوب سند تدوینی و براساس قرارداد منعقده با شرکت‌های ارائه دهندۀ خدمات پرداخت و تفاهم‌نامۀ منعقده با شرکت شاپرک فعالیت می‌کند. پرداخت‌ یار پرداخت‌های بدون حضور کارت از جمله پرداخت‌های درون برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را دریافت کرده و به شبکه شاپرک ارسال می‌کند.»

در واقع موضوع فعالیت پرداخت‌ یاری، ارائه خدمات پرداخت (نظیر فاکتور آنلاین و دریافت و پرداخت آسان پول) و نظارت بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده پس از اتصال آنها به شبکه الکترونیکی پرداخت است.

طبق ماده پنج آخرین ویرایش “الزامات و ضوابط اجرایی فعالیت پرداخت‌ یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور” ، پرداخت‌ یار مشروط به احراز شرایطی تحت عنوان “شرایط عمومی متقاضی پرداخت‌ یاری” می‌باشد و استمرار خدمات مستلزم حفظ شرایط عمومی و اعلام فوری هر قسم تغییر وضعیت موثر، به ارائه دهنده ی خدمات پرداخت است.

موارد مندرج در این ماده شامل موارد ذیل است :

  • متقاصی این تفاهم نامه باید در قالب شرکت تجاری ثبت شده وفق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و با موضوع مرتبط و شامل بر خدمات پرداخت باشد.
  • اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت متقاضی پرداختیاری باید فاقد سوء پیشینه موثر کیفری باشند.
  • هیچ یک از اعضای هییٔت مدیره و مدیر عامل شرکت متقاضی پرداختیاری نباید بدهی معوق به نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران داشته یا دارای سابقه موثر چک برگشتی باشند.

بانک مرکزی

پرداخت‌یار چه اختیاراتی دارد ؟

طبق ماده ۸ آخرین ویرایش “الزامات و ضوابط اجرایی فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور”، روابط پرداخت یار و پذیرندگان پشتیبانی شده تابع قرارداد فی مابین بوده و پرداخت‌یار در ازای خدمات ارائه شده توسط خود مجاز به دریافت کارمزد از پذیرنده است. همچنین پرداخت‌یار جهت توسعه بازار و ارتقاء کسب و کار خود، با رعایت اصول حاکم بر رقابت آزاد و عدم انحصار، مجاز به عملیات بازاریابی و تبلیغ خدمات خود خواهد بود.

پرداخت یار ها چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

در این چارچوب بانک مرکزی یک سری الزامات در مورد پذیرنده‌های پرداخت‌یار به عنوان خطوط قرمز ذکر شده است که طبق آنها پرداخت یارها:

۱- نباید از کاربران سپرده بگیرند و به آن سود بدهند.

۲- نباید وارد بازار ارز شوند.

۳- نباید کاری انجام دهند که موجب خلق پول شود.

 

مجوز فعالیت پرداخت یار ها چگونه داده می‌شود؟

روال کار بانک مرکزی در صدور مجوز پرداخت‌یاری به متقاضیان، به‌ این صورت است که رگولاتور صنعت پرداخت در قالب عقد تفاهم‌نامه و نه دریافت مجوز، فعالیت پرداخت یاری را میان شرکت‌هایی که صلاحیت فنی و قانونی آن‌ها برای انجام این عملیات از سوی نهاد ناظر صنعت پرداخت احراز شده و تست‌های عملیاتی این نهاد نظارتی را با موفقیت پشت سرگذرانده‌اند، صادر کرده است.

پی‌پینگ خوشحال است که دو سال پیش، پس از ۳ سال تلاش مداوم و امید به چنین روزی، سرانجام قرارداد پرداخت یار را با شاپرک امضا کرده است. امید است فصل  جدیدی از خدمت‌رسانی توسط پی‌پینگ و سایر فین‌تکی‌ها زین پس پیش رو داشته باشیم.

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید